Сайт Запорізького обласного туристично-інформаційного центру

Кірха в селі Кутузівка (Petershagen).

У пошуках архітектурних пам’яток Токмацького району, слід неодмінно відвідати Петерсгаген, зараз це село – Кутузівка. Засноване в 1805 році поблизу Гальбштадт (Молочанська), колонія Петерсгаген довгий час була центром релігійного життя менонітських колоній. Перша церква була зведена тут в 1831 році, а пізніше в 1892 році меноніти побудували кірху в модному тоді неоготичному стилі з червоної цегли. І не випадково, адже в Петерсгагене працювали три заводи з виробництва цегли і черепиці. А ще колонія славилася на всю округу найбільшимводяним млином.

Кірха за своїм прямим призначенням використовувалася не дуже довго. Після революції, пастор церкви – Шроудер, як і багато менонітів, мігрував до Канади. З настанням часів безбожництва, кірха стала використовуватися в якості зерносховища, а згодом і зовсім занепала. Друге життя будинок одержав в кінці 90-х, коли були зібрані документи, що дозволяють реставрацію. Завдяки спільним старанням жителів села і фінансовій підтримці з Канади і Німеччини, кірха отримала сучасний вигляд. В даний час будівля служить будинком для людей похилого віку, постояльці якого з цікавістю зустрічають приїжджих туристів.

Кірха – яскраве вкраплення архітектури минулого серед звичайних сільських будинків, є головною визначною пам’яткою і туристичним об’єктом Петерсгагена-Кутузівка.https://localtravel.com.ua/kirha-v-sele-kutuzovka-petershagen/?fbclid=IwAR1TZOinhdgnHbe_kKoKsBH9LioLKnShiitM9Ic8xIGKuj6G3MHwBXf_v1k