Сайт Запорізького обласного туристично-інформаційного центру

Менонітська колонія Верхня Хортиця

     Перші менонітські колонії на берегах Дніпра з’явилися у 1789 – 1809 роках. На території міста Запоріжжя найкраще збереглася колонія Розенталь (Верхня Хортиця), що була заснована менонітами у 1789 році.

     З-поміж інших, менонітські колонії завжди вирізняла особлива архітектура. Переважна більшість будинків кінця ХІХ – початку ХХ ст. виконана в югендстилі (німецьке розуміння модерну). Одним з яскравих прикладів цього стилю на Верхній Хортиці — так званий «замок» Вальмана. Його збудували на початку ХХ ст. на кошти місцевого промисловця А. Вальмана для розміщення дитячого садочку. «Замок» ідеально вписаний у ландшафт крутого схилу балки.

     В югендстилі виконані і будівлі менонітської школи підготовки вчителів та школи для дівчат. Вони знаходяться біля невеличкого скверу. У самому ж сквері в 2009 р. було відкрито пам’ятник «Менонітам, жертвам лих сталінського терору та релігійних переслідувань». За задумом автора, канадського дизайнера Пола Еппа, пам’ятник уособлює поличку з фотографіями, на яких замість зображень залишилися лише силуети людей. «Вони зникли, — пише П. Епп, — Зникли так само, як і ті люди, чию пам’ять увінчує цей пам’ятник».

     Запорізькі землі гостинно зустріли менонітів, на що останні відповіли любов’ю до тутешньої природи. Так, у Верхній Хортиці в 1910 році було засноване перше в Російській імперії природоохоронне товариство. Його члени закривали кар’єри, висаджували ліси, розводили культурні рослини. Жителі селища зберегли для нащадків унікальну пам’ятку природи — 700-річний Запорізький Дуб.

Контакти:
Адреса: м. Запоріжжя, вул. Розенталь