Сайт Запорізького обласного туристично-інформаційного центру

  • Головна /
  • Новини /
  • Зносити не можна: водонапірна вежа ХХ століття, розташована в Запоріжжі, отримала охоронний статус
15.05.2019

Зносити не можна: водонапірна вежа ХХ століття, розташована в Запоріжжі, отримала охоронний статус

Водонапірна вежа, розташована в Шевченківському районі Запоріжжя, внесена в список нововиявлених об’єктів культурної спадщини з позначкою “архітектура”. Таке рішення було прийнято сьогодні на засіданні координаційної ради при обласному департаменті культури, туризму і релігій.

Про це повідомляє 061.

Вежа, збудована на початку 1900-х років, є одним з найстаріших об’єктів того часу, які існують в Запоріжжі. Вона знаходиться у відмінному стані. Цегляна кладка, форма вікон і отворів говорять про те, що вона побудована в псевдоготичному стилі, висота об’єкта – близько 20 метрів. Попередня дата побудови – 1904 рік.

“Це один із символів Шевченківського району. Раніше вона датувалася 1913 роком, але в звіті про діяльність Маріїнського хутора глухонімих за 1904 рік, який знаходився в Олександрівську, вежа згадується. Хотілося б, щоб вона збереглася “, – говорить краєзнавець Роман Акбаш.
Він також нагадав, що представники громадської ініціативи “Запорізька спадщина” ініціювали процес включення об’єкта «Водонапірна вежа поч. ХХ ст. »До переліку нововиявлених пам’яток і подальшого занесення до Державного реєстру пам’яток України. Більше того, городяни протягом декількох годин зібрали гроші, необхідні на оформлення облікової документації та створення паспорта об’єкта.

“Неприємно різонула слух фраза, що представники громадськості та краєзнавчого руху власними силами збирали гроші, щоб оплатити виготовлення документів. У Запорізькій області прийнято програму захисту культурної спадщини. В рамках якої передбачено проведення паспортизації. Чи не громадськість повинна збирати гроші, це ганьба для міста мільйонника … Не розумію чому доповідає активіст, а не представник міського департаменту культури, на території якого знаходиться об’єкт “, – сказав директор департаменту культури, туризму та релігій ОДА Владислав Мороко.
Члени координаційної ради обговорювали варіанти присвоєння їй статусів: “історична пам’ятка місцевого значення”, “пам’ятка науки і техніки”, “пам’ятка архітектури”. Після обговорення, більшістю голосів було прийнято рішення про внесення вежі в список нововиявлених об’єктів культурної спадщини з позначкою “архітектура”.

Як розповів начальник управління містобудування та архітектури ОДА Олександр Білим, вся документація, яка сьогодні розглядалася на координаційній нараді, протягом тижня буде доопрацьовано і спрямована до Міністерства культури. Там повинні прийняти рішення про внесення об’єкта до Державного реєстру пам’яток культури.

“Це означає, що ми можемо працювати тепер з цим об’єктом, як з нововиявленими. Він має такі ж обмеження, що і об’єкт культурної спадщини. Будь-які дії дозволені тільки після розробки науково-проектної документації та її узгодження. Ніякого зносу об’єкта не може бути. Він повинен бути збережений “, – зазначив Білим.

За його словами, на прийняття рішення Мінкультом може піти кілька місяців.