Сайт Запорізького обласного туристично-інформаційного центру

Будівля бердянської чоловічої гімназії

м. Бердянськ, вул. Шмідта, 4

До 1919 р.  в його стінах розміщувалася чоловіча гімназія. На її будівництво було виділено понад 200 тис. крб. На початку ХХ ст. будівлю чоловічої гімназії визнали найкращою у всьому Одеському навчальному окрузі (тобто від Кишинева до Ростова-на-Дону).

Автору проекту вдалося чудово поєднати кілька архітектур- них стилів – класицизм, цегляний і псевдороманський. Ця еклектичність надає будівлі неповторного вигляду.

У 1932 р. в будівлі відкрили вчительський інститут, який отримав згодом ім’я Поліни Осипенко. Під час окупації тут діяв військовий госпіталь, який нацисти під час відступу восени 1943 р. спалили.

Серед відомих випускників чоловічої гімназії – лейтенант Петро Шмідт, творець вакцини проти холери і чуми Володимир Хавкін. Погруддя цих видатних людей роботи бердянського скульптора Ігоря Генерозова встановлені біля центрального входу в університет у 2005 р.

На території університету розбитий невеликий затишний сквер. У ньому встановлений пам’ятник Жертвам Голодомору 1932 – 1933 рр., що представляє собою композицію із старовинних кам’яних валків для обмолоту зерна і жорен. Є тут і Сад релігій, де символічно представлені всі основні релігії світу.