Сайт Запорізького обласного туристично-інформаційного центру

Геологічна пам’ятка природи «Бельмак-Могила»

Бельмакський р-н., с. Трудове

Слово «Більмак» із тюркської перекладається як «головна висота» або «розділяти». І та, й інша назва в повній мірі відповідає дійсності. Більмак-Могила — головний водорозділ рік, що протікають на південь в Азовське море та на північний-захід — у басейн Дніпра.

У підніжжя цієї «гори» залягають світло-сірі неоднорідні біотитові граніти, вік яких вчені визначають у 2 млрд. років. Саме вони привабили на Більмак-Могилу гірничодобувальників. Із 50-х рр. тут відкритим способом добувають граніт. За більш ніж півстоліття із надр Більманки було вивезено більше 20 млн. тонн породи. Із вершини Більманки відкривається панорама Приазовського степу та величезного кар’єру, що досягає в довжину 1,3 та в ширину 500 м.

Історики вважають, що Більмак-Могила в давнину могла відігравати роль одного із важливих культових центрів Приазов’я. У так званому «довгому кургані», що знаходиться у підніжжя Більмак-Могили, археологи дослідили унікальне святилище епохи пізньої бронзи (XV – XII ст. до н.е.). поряд було знайдено кіммерійське поховання жерця кінця VIII – VII ст. до н.е. Всього в районі Більмак-Могили знаходиться близько 30 курганів різної величини.