Сайт Запорізького обласного туристично-інформаційного центру

Музей судноплавства України

Адреса: м. Запоріжжя, о. Хортиця
Телефони: (061) 224-88-58, 095-914-77-06
Сайт:  www.ostriv.org
Графік роботи: за попереднім записом

     Колекція стародавніх суден Національного заповідника «Хортиця» — одна з кращих в Європі. У реставраційному ангарі під одним дахом зібрані середньовічний човен-довбанка зі старого русла Дніпра, байдак ХІХ ст. з р. Десна, козацький човен, бригантина XVIII ст., віднайдені біля берегів Хортиці, а також найбільша в Україні колекція якорів.

     Козацький човен використовували під час Російсько-турецької війни 1736 – 1739 рр. Судно, завдовжки 18 м та завширшки 3,6 м вміщувало до 50 чоловік команди. В носовій та кормовій частинах човна розміщувалися по два фальконети — невеликі корабельні гармати.

     У 2004 р. з дна Старого Дніпра підняли 20-метрову бригантину того ж періоду, що збереглася на 70 %. Це судно було розроблене спеціально для ведення бойових дій на Чорному морі. В підйомі бригантини активну участь приймав відомий музикант, поет, громадський діяч Андрій Макаревич.

     Останньою була презентована дубель-шлюпка XVIII ст., складена із двох фрагментів, що були знайдені у руслі Старого Дніпра у 1970 та 1999 рр. Її реставрація була проведена за фінансової підтримки посольського фонду Сполучених Штатів Америки.

     Передбачається, що колекція національного заповідника стане основою майбутнього музею судноплавства у м. Запоріжжя.