Сайт Запорізького обласного туристично-інформаційного центру

  • Головна /
  • Унікальна Гідроархеологічна знахідка.
24.11.2020

Унікальна Гідроархеологічна знахідка.

Під Запоріжжям команда запорізьких гідроархеологів на чолі з керівником відділу реставрації Національного заповідника «Хортиця» Валерієм Нефьодовим зробила на дні русла Дніпра в районі села Канівське унікальну Гідроархеологічну знахідку – гарматний лафет козацької доби. “Наші археологи знайшли ковану залізом сухопутний лафет (спеціальне пристосування, на якому закріплюється ствол гармати.  Від стану облоги артилерійської гармати – гармати козацького часу (16-18 століття) дуже великого калібру вагою близько 2-3 тони, – розповів директор Національного заповідника «Хортиця» Максим Остапенко. – Це унікальна знахідка, так як за 40 років підводної археології біля Хортиці подібних речей ще жодного разу не знаходили. Більш того, наскільки мені відомо, в українських музеях немає жодного стародавнього лафета цього часу. Знарядь збереглося в сотні разів більше, а ось саме лафетів не так багато навіть в музеях Європи».

Лафет виявили на глибині 9 метрів. Після попередніх досліджень знахідку розкопали з мула і сьогодні, 23 листопада, підняли з дна Дніпра. Надалі для майбутньої реставрації та консервації лафет перевезуть в реставраційний ангар «Музею судноплавства», де над ним будуть працювати вчені.

“За яких обставин лафет виявився тут – сказати дуже складно. Територія біля Хортиці кілька разів ставала ареною переміщення великих армій і кораблів. Можливо, цей лафет потрапив на дно в результаті корабельної аварії. Перед транспортуванням по воді лафети розбирали, під водою його колеса відсутні. Цей гарматний лафет – унікальна знахідка», – розповів Остапенко.

Керівник групи гідроархеологів Валерій Нефедов зазначив, що знахідка в дивно гарному стані. «Завдяки тому, що лафет здебільшого перебував у мулі, добре збереглися всілякі металеві та дерев’яні елементи, які ми будемо детально вивчати після підйому. А подекуди – навіть фарба. Тому ми можемо впевнено сказати, що цей лафет був червоного кольору», – розповів відомий археолог. 

https://www.google.com/amp/1news.zp.ua/ru/pod-zaporozhem-na-dnepre-sdelali-unikalnuyu-gidroarheologicheskuyu-nahodku-video-foto/amp/