Сайт Запорізького обласного туристично-інформаційного центру

  • Головна /
  • Новини /
  • Запорізький обласний краєзнавчий музей: виставка “Напій поза часом”
31.03.2021

Запорізький обласний краєзнавчий музей: виставка “Напій поза часом”

Довгоочікувана подія.

31 березня в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відкрилась виставка про історію пивоваріння на Півдні України «Напій поза часом».

У розвитку промислів пивоварне виробництво є одним з найдавніших. Брагу із зернових коржів і води створювали шумери вже приблизно в 4000 р. до н.е. Цей напій цілком може вважатися аналогом сучасного пива. Вавилоняни і стародавні єгиптяни теж активно варили пиво, і навіть видавали про нього спеціальні закони. Варили пиво греки і римляни, однак перевагу віддавали вину. Германці познайомилися з пивом тільки близько 1500 р. до н.е. У середньовіччі пиво варили ченці в монастирях. У IX ст. пивоваріння та медоваріння було поширене на землях Київської Русі.

Давно з’явилася і пивна тара. Відомо, що спочатку пиво зберігали в керамічних посудинах і дерев’яних бочках. І тільки в першій половині XVIII ст. в ужиток входять скляні пляшки.

Найбільш ранні згадки про наявність пивоварні в Олександрівську відносяться ще до 1798 р. Вона позначена в експлікації до плану міста цього часу. Перший пивоварний завод на території сучасної Запорізької області був заснований в 1832 р. селянином Нейфельдом в менонітській колонії Гальбштадт (сучасне м. Молочанськ). За відомостями на 1864 р. серед заводів і фабрик Олександрівського повіту – 5 займалися пивоварінням. За даними списку підприємств на території Олександрівського, Бердянського і Мелітопольського повітів, на 1894 р. їх кількість значно збільшилася. У 1889 р. з’явився пиво-медоварний завод землевласника А. Гейне в хуторі Гейнріхсталь Гуляйпільської волості Олександрівського повіту. У колонії Пришиб працювали пивовари Шефер (з 1874 р.) і Дільшан (з 1890 р.), в с. Знам’янці – Баранов (з 1888 р.), в м. Мелітополі – Г. Х. Хохловкін, В. Б. Богуславський і Ставицький. У 1901 р. на базі заводу Богуславського і Хохловкіна було засновано акціонерне товариство «Південна Баварія». Станом на 1909 р. пива на цьому підприємстві варили на 186500 руб. в рік 16 робітників. Товариство мало склади в Катеринославі, Олександрівську, в Криму та інших містах півдня України.

У 1866 р. в передмісті міста Олександрівська, в менонітській колонії Шенвізе селянином-власником Г. Г. Янценом в своїй садибі було відкрито пивоварний завод. Підприємство швидко набирало обертів, і в 1881 році його прибуток обчислювався вже сумою в 20 тис. рублів, обслуговували виробництво 8 робітників. У 1887 р. – за 15 тис. відер пива отримували річний прибуток в розмірі 18 тис. рублів, працювали на виробництві в цей час 6 працівників.

В 1946 р. в старій частині Запоріжжя почалося будівництво першого запорізького пивзаводу, історія якого скінчилась в 2008 р. А в 1971 р. на території Хортицького району почали будувати пивзавод № 2 (ПБК Славутич, сьогодні Запорізький пивоварний завод Carlsberg Ukraine). Станом на 2020 р. у м. Запоріжжі вже налічувалося 14 пивоварних виробництв. На території області працюють ще 4. Ця галузь продовжує стрімко розвиватися і робить свій внесок в економічний розвиток Запоріжжя та України.

10 років тому, 3 жовтня 2011 року був створений Запорізький клуб колекціонерів пивної атрибутики. Цій події та історії пивоваріння на території сучасної Запорізької області присвячена дана виставка. Експонуються матеріали з фондів Запорізького краєзнавчого музею, з приватних колекцій Дмитра Назаренка, Аркадія Ревенка, Володимира Кийди та інших збирачів пивної атрибутики Запоріжжя. Сучасне пивоварне виробництво представлене зразками, наданими власниками діючих пивоварень Запорізької області. Виставка працюватиме протягом трьох місяців.