- Головна
- Про Запоріжжя
- Цікаве 31.03.2021
Запорізький обласний краєзнавчий музей: виставка “Напій поза часом”
Довгоочікувана подія.
31 березня в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відкрилась виставка про історію пивоваріння на Півдні України «Напій поза часом».
У розвитку промислів пивоварне виробництво є одним з найдавніших. Брагу із зернових коржів і води створювали шумери вже приблизно в 4000 р. до н.е. Цей напій цілком може вважатися аналогом сучасного пива. Вавилоняни і стародавні єгиптяни теж активно варили пиво, і навіть видавали про нього спеціальні закони. Варили пиво греки і римляни, однак перевагу віддавали вину. Германці познайомилися з пивом тільки близько 1500 р. до н.е. У середньовіччі пиво варили ченці в монастирях. У IX ст. пивоваріння та медоваріння було поширене на землях Київської Русі.
Давно з’явилася і пивна тара. Відомо, що спочатку пиво зберігали в керамічних посудинах і дерев’яних бочках. І тільки в першій половині XVIII ст. в ужиток входять скляні пляшки.
Найбільш ранні згадки про наявність пивоварні в Олександрівську відносяться ще до 1798 р. Вона позначена в експлікації до плану міста цього часу. Перший пивоварний завод на території сучасної Запорізької області був заснований в 1832 р. селянином Нейфельдом в менонітській колонії Гальбштадт (сучасне м. Молочанськ). За відомостями на 1864 р. серед заводів і фабрик Олександрівського повіту – 5 займалися пивоварінням. За даними списку підприємств на території Олександрівського, Бердянського і Мелітопольського повітів, на 1894 р. їх кількість значно збільшилася. У 1889 р. з’явився пиво-медоварний завод землевласника А. Гейне в хуторі Гейнріхсталь Гуляйпільської волості Олександрівського повіту. У колонії Пришиб працювали пивовари Шефер (з 1874 р.) і Дільшан (з 1890 р.), в с. Знам’янці – Баранов (з 1888 р.), в м. Мелітополі – Г. Х. Хохловкін, В. Б. Богуславський і Ставицький. У 1901 р. на базі заводу Богуславського і Хохловкіна було засновано акціонерне товариство «Південна Баварія». Станом на 1909 р. пива на цьому підприємстві варили на 186500 руб. в рік 16 робітників. Товариство мало склади в Катеринославі, Олександрівську, в Криму та інших містах півдня України.
У 1866 р. в передмісті міста Олександрівська, в менонітській колонії Шенвізе селянином-власником Г. Г. Янценом в своїй садибі було відкрито пивоварний завод. Підприємство швидко набирало обертів, і в 1881 році його прибуток обчислювався вже сумою в 20 тис. рублів, обслуговували виробництво 8 робітників. У 1887 р. – за 15 тис. відер пива отримували річний прибуток в розмірі 18 тис. рублів, працювали на виробництві в цей час 6 працівників.
В 1946 р. в старій частині Запоріжжя почалося будівництво першого запорізького пивзаводу, історія якого скінчилась в 2008 р. А в 1971 р. на території Хортицького району почали будувати пивзавод № 2 (ПБК Славутич, сьогодні Запорізький пивоварний завод Carlsberg Ukraine). Станом на 2020 р. у м. Запоріжжі вже налічувалося 14 пивоварних виробництв. На території області працюють ще 4. Ця галузь продовжує стрімко розвиватися і робить свій внесок в економічний розвиток Запоріжжя та України.
10 років тому, 3 жовтня 2011 року був створений Запорізький клуб колекціонерів пивної атрибутики. Цій події та історії пивоваріння на території сучасної Запорізької області присвячена дана виставка. Експонуються матеріали з фондів Запорізького краєзнавчого музею, з приватних колекцій Дмитра Назаренка, Аркадія Ревенка, Володимира Кийди та інших збирачів пивної атрибутики Запоріжжя. Сучасне пивоварне виробництво представлене зразками, наданими власниками діючих пивоварень Запорізької області. Виставка працюватиме протягом трьох місяців.
Запорізький обласний туристично-інформаційний центрЄ питання? Питай!
Спеціалісти Запорізького обласного туристично-iнформаційного центру з радістю допоможуть Вам спланувати відпочинок на Запоріжжі, а також дадуть відповіді на всі запитання щодо відпочинку в Запорізькій області. Звертайтеся!
Зв’яжіться з нами!
+380975996363zotic@gmail.comм. Запоріжжя, вул. Троїцька, 29, Запорізький обласний краєзнавчий музей